13 اکتبر 2019
اکتبر 13, 2019

آستیگماتیسم

0 Comment

آستیگماتیسم

آستیگماتیسم یکی از عیوب انکساری چشم محسوب می شود. در این شرایط قدرت انکساری چشم در همه محور ها به یک میزان نیست و شعاع نورانی بر اثر ایجاد تغییر حالت در انحنای قرنیه یا عدسی ، در یک نقطه متمرکز نخواهند شد. ( متخصص چشم )

علت بروز آستیگماتیسم
یکی از شایع ترین عواملی که موجب بروز آستیگماتیسم در چشم می شود، ناهنجاری در قرنیه می باشد. اگر به قرنیه چشم خود بیشتر توجه کنید، متوجه خواهید شد که قرنیه چشم از انحنای خاصی برخوردار می باشد. این انحنا باعث می شود تا دسته های پرتو نوری که وارد چشم می شوند، به درستی به روی شبکیه چشم متمرکز شده و اشیاء اطراف به درستی قابل مشاهده باشند. این کار از همکاری قرنیه و عدسی چشم امکان پذیر است. از این رو علاوه بر ناهنجاری قرنیه ، وجود ناهنجاری های عدسی نیز موجب بروز آستیگماتیسم خواهد شد.

به عنوان مثال در صورت جابه جایی عدسی یا عدم وجود انحنای لازم در چشم ، به منظور قرار گیری عدسی در جای خود، به کمک دو دسته الیاف به اطراف وصل خواهد شد.

چنانچه الیاف شل شود، عدسی قادر به انجام وظایف خود نیست و آستیگماتیسم پدید می آید.

انواع آستیگماتیسم
آستیگماتیسم انواع مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

چنانچه دو محور اصلی با جهت گیری و نیز قدرت انکسار ثابت در قرنیه موجود باشد، اصطلاحا می گوییم آستیگماتیسم چشم از نوع منظم می باشد، در غیر این صورت آستیگماتیسم چشم از نوع نامنظم خواهد بود.
در آستیگماتیسم ساده یک محور به روی شبکیه قرار خواهد گرفت. بسته به اینکه محور دیگر در چه قسمتی قرار بگیرند به دو نوع دوربین و نزدیک بین تقسیم بندی می شوند.
چنانچه محور دیگر جلوی شبکیه قرار بگیرد، آستیگماتیسم نزدیک بینی ساده و اگر محور در پشت شبکیه قرار بگیرد، آستیگماتیسم دوربین ساده نامیده می شود.

درمان آستیگماتیسم
روش های درمانی متفاوتی برای حل این مشکل وجود دارد ؛ این روش ها عبارتند از:

استفاده از عینک
استفاده از لنز های تماسی
انجام عمل جراحی
عمل جراحی برای درمان آستیگماتیسم به چه صورت می باشد؟
به منظور کاهش وابستگی فرد به استفاده از عینک و لنز های تماسی عمل جراحی انجام خواهد شد. در این روش معمولا جراحی به روی قرنیه یا به صورت داخل چشمی انجام می شود. از شایع ترین روش های جراحی که با هدف رفع آستیگماتیسم چشم انجام می شوند، عمل Lasik و PRK می باشند.

برای انجام این جراحی لازم است مشخص گردد که میزان دیوپتر عیوب انکساری چقدر است.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایر مقالات موجود در سایت مراجعه فرمایید.