02 ژوئن 2019
ژوئن 2, 2019

انحراف بینی

0 Comment

انحراف بینی

بینی دارای تیغه ای انعطاف پذیر و نازک با ضخامتی میان یک الی دو میلیمتر است ، بین دو سواخ آن قرار گرفته و این دوحفره را از یکدیگر جدا ساخته است و مثل یک ستون و پایه بینی عمل می کند . این تیغه در شرایط نرمال باید درست در وسط بینی قرار داشته باشد ، اما در اکثریت افراد دارای کمی انحراف است ، که به این انحراف تیغه ، انحراف بینی گفته می شود . ( جراحی بینی )

از نظر ساختمان بینی ، تیغه بینی از دو بخش تشکیل شده است : قسمت جلوی آن که غضروفی و ارتجاعی بوده که موجب می شود تا بینی امکان مختصر حرکتی به طرفین را داشته باشد و قسمت بالا و پشتی که استخوانی می باشد.

تیغه بینی ، با جدا سازی دو طرف بینی ، باعث می شود تا ، میکروب و بیماری نتواند براحتی از طرفی به طرف دیگر منتقل شود .

از سویی دیگر زمانی که هوا وارد بینی شود و با چرخیدن در فضای بینی ، در عملکرد تنفسی اختلال ایجاد کند ، فضای ورود هوا ، باریک خواهد شد و از بروز مشک جلوگیری می نماید .

اگر تیغه بینی آسیب ببیند ، علاوه بر این که فرم ظاهری بینی زیبایی اش را از دست می دهد ، افتادگی و اصطلاحاً کوفتگی بینی را نیز به دنبال خواهد داشت . همچنین بروز برخی سردرد ها و یا حتی شروع میگرن ، گاهاً ممکن است بر اثر تحریک بخشی از تیغه بینی ایجاد شود .

عوامل بروز انحراف بینی :

اولین و مهم ترین عامل بروز انحراف بینی ژنتیک خانوادگی فرد می باشد ، که به دلیل اختلاف نوع جثه پدر و مادر رخ می دهد .

دومین عامل ، صدمه و ضربه خوردن بینی است ، که ممکن است در کودکی و یا بزرگسالی اتفاق بیفتد .

عوارض ناشی از انحراف بینی :

اگر مشکل انحراف بینی درمان و جراحی نشود ، مضراتی را به دنبال خواهد داشت ، از جمله بروز مشکلات تنفسی ، انسداد و گرفتگی راه تنفس و در مواردی با تاثیر بر روی دهانه سینوس موجب سینوزیت مزمن و سرماخوردگی های مکرر می شود .