10 ژوئن 2020
ژوئن 10, 2020

بیماری های انگلی در کودکان

0 Comment

بیماری های انگلی در کودکان

آلودگی با انگل ها یکی از مشکلات شایع کودکان است. هر چند که برخی از بیماری ‌ها بیشتر در کودکان شایع است، اما واگیردار بودن این نوع از بیماری‌ ها سبب می ‌شود که همه ی اعضای خانواده به شکلی درگیر بیماری شوند، از جمله این بیماری‌ ها می ‌توان به بیماری‌ های انگلی اشاره کرد.


انگل چیست؟

انگل یک ارگانیسم یا حیوان کوچک است که درون یا بیرون ارگان زنده دیگری که از آن تغذیه می‌کند، زندگی می‌کند. انگل نمی‌تواند به تنهایی زندگی کند. انگل‌ها شامل کک‌ها، شپش و کرم‌ها می‌شوند. بیماری‌های انگلی شامل عفونت‌های تک یاخته (ارگانیسم‌های تک سلولی مانند مالاریا)، کلمنت (کرم) و بندپایان (مانند گال) هستند.

انگل روده‌ ای چیست؟

انگل روده‌ ای درون روده زندگی می‌کند. انگل‌های روده‌ای معمولا تک یاخته (مانند ژیاردیازیس) و یا کرم ها (مانند کرمک یا کرم های نواری) هستند که به بدن کودک خود وارد شده و از روده به عنوان سرپناه استفاده می‌کنند. انگل ها در روده و یا سایر نقاط بدن زندگی می‌کنند و اغلب تولید مثل کنند. وجود انگل در بدن ممکن است علائم یا عفونت ایجاد نکند.

ابتلا به انگل در سراسر جهان بسیار رایج است. انگل و عفونت‌ها در مکان‌های شلوغ و عمومی مانند مهد کودک منتقل می‌شود. همچنین، کودکان در کشور‌های در حال توسعه معمولا میزبان نوعی از انگل هستند. بهداشت ضعیف و آب ناسالم خطر ابتلا کودک به انگل را افزایش می‌دهد.

انگل‌های روده‌ای شایع در کودکان عبارتند از: ژیاردیازیس و کرمک. انگل‌های دیگر مانند آسکاریس، آمبیبیاس و کرم کدو در کودکانی که در کشور‌های در حال توسعه زندگی می‌کنند و از نظر بهداشت و سلامت ضعیف هستند، دیده می‌شود.

یکی از بیماری‌ های انگلی که شیوع بیشتری هم دارد و به شدت به مسائل بهداشت فردی و اجتماعی مربوط می ‌شود بیماری کرمک یا اکسیور است. در واقع در اصطلاح علمی به آن اکسیور می ‌گویند و در میان مردم به اسم کرمک شناخته می ‌شود. عامل این بیماری کرمی است انگلی به رنگ سفید و به شکل نخ با پوسته ی نرم که طول آن بین ۲ تا ۱۲ سانتی ‌متر است.

محل زندگی این انگل، دستگاه گوارش و راه ورودش از طریق دهان است. در واقع از طریق آب و مواد غذایی، تخم کرم وارد معده یا روده‌ ها می ‌شود و بعد، از لارو خارج و تبدیل به کرم بالغ می ‌شود و در دستگاه گوارش عمدتا در قسمت تحتانی روده ی کوچک و روده ی بزرگ زندگی و عوارض و مشکلات و علائم خاص خودش را ایجاد می ‌کند.

تشخیص انگل با آزمایش انگلی :

آزمایش مدفوع برای شناسایی انگل ها، اعتبار قطعی ندارد، چرا که انگل کرمک با آزمایش مدفوع قابل کشف نیست و انگل ژیاردیا نیز با آزمایش مدفوع ممکن است قابل کشف نباشد، بنابراین لازم است با علایم بالینی انگل ها آشنا باشیم.

علائم انگلهای روده ای در کودکان

وجود انگل در کودکان با علائم مختلفی همراه است. اگر کودکی یک یا چند مورد از آن را داشته باشد احتمال مبتلا به انگل در آن ها وجود دارد. علایم انگل در کودکان عبارتند از :

خارش مقعد

کرم های ماده که بارور هستند هنگام شب از سیستم گوارش خارج شده و به اطراف باسن رفته و تخمگذاری می کنند. به این خاطر در شب کودکان احساس خارش در ناحیه نشیمنگاه خود دارند. این مشکل معمولا در اطفال شیوع دارد.

برخی از بیماری ها مختص کودکان بوده و بیشتر در محدوده سنی خاصی رخ می دهد اما به خاطر واگیر دار بودن آن موجب می شود تمام افراد خانواده به نوعی با آن درگیر شوند. آلوده بودن به انگل نیز جزو این دسته است.

این خارش ها در کودکان دختر با خارش قسمت واژن نیز همراه است.

خارش در مقعد می تواند به خاطر رعایت نکردن بهداشت و شستشوی نامناسب نیز باشد که در این مورد والدین باید دقت لازم را داشته باشند. قارچ و حساسیت نیز می تواند از جمله عوامل خارش در ناحیه مقعد باشد.

اسهال های متناوب

اسهال می تواند از علائم بیماری ژیاردیا باشد که در کودکان به صورت شایه مشاهده می شود.

بیشتر بخوانید: اسهال در کودکان

آب دهان

ممکن است در بسیاری از کودکان دیده باشید که هنگام خواب آب دهانشان جاری می شود، این علائم از جمله موارد مبتلا به انگل است.

دندان قروچه در شب

در موراردی می توان دندان قروچه در شب را در کودکان از علائم انگل در کودکان دانست. انگل ها سم هایی را از خود ترشح می کنند که باعث ایجاد دندان قروچه در کودکان می شود. لازم به ذکر است دندان قروچه می تواند دلیل عصبی داشته باشد که باید آن را لحاظ کرد.

دل درد متداوم

احساس درد در اطراف ناف می تواند از علائم شایه وجود انگل باشد . شکم درد در کودکان باید پیگیری شود.