12 اکتبر 2019
اکتبر 12, 2019

جراحی آب مروارید

0 Comment

جراحی آب مروارید

جراحی آب مروارید : کاتاراکت یا آب مروارید نوعی بیماری چشمی می باشد که در اثر تار شدن عدسی چشم یا لنز چشم ایجاد می گردد و ممکن است یک یا هر دو چشم را درگیر کند. اصلی ترین علت نابینایی قابل درمان می باشد. ( عمل لازک در گیلان )

به طور کلی جهت دیدن اشیا می بایست نور از عدسی چشم عبور کند و بر روی پرده چشم یا شبکیه تشکیل تصویر دهد ، حال آنکه در صورت ابتلا به آب مروارید علت کدورت عدسی چشم ، مانعی بر سر راه نور به وجود می آید ، لذا تصویر حاصله به صورت تار دیده خواهد شد.

به طور کلی آب مروارید از علل شایع نابینایی و کم بینایی خصوصا در سنین بالا در سراسر جهان می باشد.

جراحی آب مروارید

علل آب مروارید

وراثت و بیماریهای مادرزادی : چنانچه علت بروز آب مروارید موروثی باشد در بدو تولد یا در زمان کودکی رخ خواهد داد.
افزایش سن : در صورتی که آب مروارید ناشی از کهولت سن باشد درسنین بالا تر و به صورت تدریجی پدید خواهد آمد.
دیابت و بیماریهای متابولیک
سابقه مصرف کورتون
سابقه جراحی چشمی
تروما یا ضربه به چشم

انواع آب مروارید

آب مروارید ساب کپسولار : این نوع از آب مروارید در کپسول پشت عدسی چشم بروز می نماید . افراد با سابقه مصرف داروهای استروئیدی و افراد مبتلا به دیابت بیش از همه در معرض ابتلا به آب مروارید ساب کپسولار قرار دارند.پیشرفت این نوع کاتاراکت از سایر انواع سریعتر می باشد.
آب مروارید هسته ای یا نوکلئار : این نوع از آب مروارید در مرکز عدسی چشم شکل می گیرد و غالبا ناشی از افزایش سن می باشد.
آب مروارید کورتیکال : این نوع از آب مروارید در قشر عدسی رخ می دهد و با رگه هایی به رنگ سفید توام می باشد.

علائم آب مرارید

باید متذکر شویم که سرعت پیشرفت آب مروارید آهسته می باشد لذا ممکن است چندین سال به طول بیانجامد تا چشم را درگیر کند و در نتیجه فرد مبتلا متوجه پیدایش آن نگردد.

در ذیل به برخی از علائم آب مروارید اشاره می نماییم :

کاهش قدرت بینایی به ویژه در شب
مشاهده هاله های روشن در مجاورت اشیاء
اختلال در تشخیص رنگ ها
اختلال دید با قرار گیری در معرض نور شدید
مشکل در تشخیص و خواندن کلمات
تغییر سریع شماره عینک

درمان آب مروارید

در حالت کلی بیماری آب مروارید با عینک ، لنز و حتی جراحی های انکساری قرنیه نظیر لیزیک و غیره قابل تصحیح نمی باشد و جراحی موثرترین و ایمن ترین راه جهت درمان این بیماری و بازگرداندن بینایی خواهد بود.

جراحی آب مروارید

عمل جراحی آب مروارید چگونه انجام می شود ؟

در ابتدا جرح ، چشم بیمار را به صورت موضعی با قطره یا تزریق داروی بیحسی ، بی حس می نماید ، پس از آن اقدام به خارج نمودن عدسی کدر شده بوسیله امواج اولتر سوند از چشم می کند و نوعی لنز مصنوعی کاملا شفاف موسوم به لنز داخل چشمی را جایگزین آن می نماید.
در چه مواقعی انجام جراحی آب مروارید نیاز به بیهوشی دارد ؟

همانطور که پیشتر ذکر نمودیم جراحی آب مروارید با بی حسی موضعی قابل انجام می باشد به نحوی که به کمک قطره های چشمی یا تزریق دارو به یکی از نواحی کناری چشم ، چشم را بی حس نموده تا بیمار در حین جراحی دردی احساس نکند.

حال آنکه برخی مواقع جراحی آب مروارید با بیهوشی انجام می شود ، در ادامه دلایلی که سبب انجام جراحی آب مروارید با بیهوشی می شوند را بیان می نماییم.

در صورت جراحی آب مروارید در کودکان
در صورتی که بیمار دچار استرس و اضطراب شدیدی باشد که حتی با داروهای آرامبخش نیز نتوان آن را کنترل نمود.
چنانچه بیمار به داروهای بی حسی موضعی حساسیت داشته باشد.
در صورتی که بیمار مبتلا به سایر بیماری هایی باشد که به دلیل آن پزشک ناچار به انجام جراحی با بیهوشی گردد مانند افراد با اختلال ذهنی که همکاری جهت انجام جراحی موضعی ندارند .

انواع روش های جراحی آب مروارید

جراحی آب مروارید به روش فیکو یا اصطلاحا فیکو امولسیفیکشن : در این روش جراح در ابتدا دو برش ظریف در بخش کناری قرنیه به طول یک تا دو میلی مترایجاد می نماید ، سپس اقدام به ایجاد دریچه ای مدور در سطح کپسول عدسی می کند.

پس از این مراحل ، عدسی کدر شده توسط امواج اولتراسوند شکسته شده و به قطعات کوچکی تبدیل می شود البته لازم به ذکر است که برخی مراحل بوسیله لیزر نیز قابل انجام است اما نتایج هر دو روش مشابه می باشد .

سپس قطعات آب مروارید از داخل چشم بیمار بوسیله همان دستگاه خارج می شوند و لنز داخل چشمی درون کپسول عدسی قرار می گیرد.

بدیهی است به دلیل کوچک بودن برش های ایجاد شده در روش فیکو ، غالبا این برش ها بدون نیاز به بخیه ترمیم خواهند شد

جراحی آب مروارید به روش خارج کپسولی یا ECCE : در این روش که امروزه جز در موارد خاصی کمتر استفاده می شود ، جراح برش هایی به ابعاد ۶ تا ۸ میلی میتر در کنار قرنیه ایجاد می نماید ، در بخش جلویی کپسول عدسی برشهایی ایجاد شده، سپس عدسی و سایر مواد باقی مانده دیگر از چشم بیمار تخلیه می گردند ، پس از آن لنز داخل چشمی کار گذاشته می شود.

در نهایت برش ایجاد شده در این روش بخیه خواهد شد .

توجه داشته باشید که امروزه جراحی آب مروارید به روش فیکو در مقایسه با روش ECCE ، اکثر موارد را تشکیل می دهد.

جراحی آب مروارید

نتیجه جراحی آب مروارید

نتایج این جراحی عموما موفقیت آمیز و رضایت بخش می باشد خصوصا به دنبال استفاده از روش فیکو بسیاری از عوارض کاهش چشمگیری داشته اند.
بهبودی بعد از جراحی آب مروارید

عموما چشم مبتلا به آب مروارید پس از جراحی ، به مدت یک شبانه روز پانسمان می شود و بیمار می بایست تا یک هفته از پدهای مخصوص محافظ چشم استفاده نماید.

به بیمارانی که تحت عمل جراحی آب مروارید قرار گرفته اند ، توصیه می شود روز بعد از جراحی برای چکاپ مجدد به پزشک معالج خود مراجعه کنند و بعد از آن در زمان های تعیین شده توسط پزشک باید جهت بررسی ها و معاینات تکمیلی به پزشک خود مراجعه کنند.
معاینات بعد از جراحی آب مروارید

افتالموسکوپی : این چکاپ به منظور بررسی وضعیت شبکیه یا پرده چشم می باشد.
تونومتری : برای سنجش میزان فشار داخل چشم انجام می شود.
معاینه اسلیت لامپ : این معاینه جهت بررسی وضوح لنز داخل چشمی می باشد.

اغلب یکماه پس از جراحی آب مروارید جراح در صورت نیاز عینک جدیدی را برای بیمار تجویز می نماید. با توجه به کارگذاری لنز های داخل چشمی امکان اصلاح عیوب انکساری (شماره چشم ) و آستیگمات بالا هنگام جراحی وجود دارد.

جراحی آب مروارید

مراقبت های بعد از جراحی آب مروارید

جراح بعد از جراحی آب مروارید توصیه های لازم در رابطه با مراقبت های بعد از جراحی را برای بیمار تشریح می نماید و نیز توضیح می دهد که در مواقع ضروری چه اقداماتی می بایست توسط بیمار صورت گیرد.

توصیه می شود حداقل طی هفته اول پس از جراحی آب مروارید مراقبت های زیر را رعایت نمایید :

از بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت های شدید فیزیکی خودداری کنید.
از خم شدن و فعالیت های مشابه آن که ممکن است منجر به ایجاد فشار بر روی چشم شوند پرهیز نمایید.
از تماس آب با چشم اجتناب نمایید ، چرا که احتمال بروز عفونت را افزایش می دهد. لذا در مواقع استحمام و شستشوی صورت ، چشم های خود را ببندید.
استحمام با آب داغ حداقل به مدت ۵ روز بعد از جراحی آب مروارید ممنوع می باشد.
از رفتن به اماکن آلوده و پر گرد و غبار خودداری نمایید.

هزینه جراحی آب مروارید

با توجه به پوشش بیمه برای این جراحی در اکثر موارد هزینه پراخت شده بیمار ناچیز خواهد بود البته مواردی از قبیل نوع لنز یا سایر موارد مورد استفاده در هنگام جراحی بر متفاوت بودن هزینه اثر گذار خواهد بود.