21 سپتامبر 2020
سپتامبر 21, 2020

جراحی بینی استخوانی

0 Comment

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی به دلیل ویژگی های ساختاری اش نسبت به جراحی بینی های گوشتی آسان و ساده تر بوده و نتایج آن نیز به مراتب رضایت بخش تر است. نازک بودن پوست بینی اولین مشخصه بینی های استخوانی است که تاثیر بسزایی در مطلوب بودن نتیجه به دست آمده از جراحی دارد؛ ( جراحی زیبایی بینی )

البته باید این نکته را متذکر شویم که بیش از حد نازک بودن پوست بینی نیز مشکل ساز بوده و جراح را به دردسر خواهد انداخت زیرا تمامی ایرادات و بی نظمی های موجود در ساختار بینی با نازک بودن پوست نمایان خواهد شد. به همین دلیل جراح باید ظرافت بسیار زیادی در جراحی اینگونه بینی ها به خرج داده و دقت بسیار زیادی صرف کند.

به بیان دیگر چنانچه ساختمان هرمی شکل بینی دارای پوست نازک و همچنین اسکلت غضروفی-استخوانی مستحکم باشد بینی استخوانی خواهد بود.

علل قوز و برآمدگی بینی

یکی دیگر از مشخصه هایی که تقریباً در همه بینی های استخوانی وجود دارد، وجود قوز یا برآمدگی بر روی پل بینی می باشد که می تواند بنا به دلایل مختلفی به وجود آمده باشد. در ذیل به این علل اشاره کرده ایم:

عوامل ارثی

بینی استخوانی و غضروفی دارای قوز، ممکن است به صورت مادرزادی در فرد وجود داشته و به بیان دیگر به طور ژنتیکی به او به ارث رسیده باشد. در چنین مواردی بزرگی و بیشتر ایرادات موجود در بینی با رسیدن به سن بلوغ نمایان خواهند شد.

عوامل محیطی

امکان دارد بینی بر اثر ضربه و عوامل مختلفی همچون تصادف و ضربه در ورزش دچار آسیب شده و بر روی آن قوز ایجاد شده باشد. همچنین این آسیب ها می تواند موجب شکستگی بینی شده و مشکلات تنفسی بسیاری را برای فرد به دنبال داشته باشد.

ساختار بینی استخوانی

بینی به طور کلی از ۳ لایه اصلی ذیل تشکیل شده است:

لایه اول لایه ای ظریف و عضلانی است که به قسمت تحتانی خود متصل است.

لایه دوم ساختار و اسکلت استخوانی-غضروفی بینی می باشد.

لایه سوم لایه ای پوشاننده از جنس مخاط و پوست است و در قسمت درونی بینی قرار دارد.

بینی ها بر اساس ضخامت پوست، نوع غضروف و بافت بینی به دو دسته استخوانی و گوشتی تقسیم می شوند. همانطور که در فوق گفتیم پوست بینی های استخوانی برخلاف بینی های گوشتی نازک بوده، استخوان ها و غضروف های آن محکم می باشد.

فرم بینی استخوانی بعد از جراحی

با توجه به ویژگی های منحصر به فرد و ایده آل بینی های استخوانی می توان آن ها را به مدل های متفاوتی نظیر طبیعی، نیمه فانتزی و فانتزی جراحی کرد و نتایج بسیار ایده آلی دریافت نمود زیرا تغییرات بسیاری را می توان بر روی این نوع بینی ها اعمال کرد.

جراحی بینی استخوانی فانتزی

برخی از افراد جامعه جراحی بینی فانتزی را با نام جراحی بینی عروسکی می شناسند. این فرم از بینی نوک سربالایی داشته، بر روی پل آن قوس وجود دارد و اندازه اش کوچک می باشد.

زاویه ایجاد شده بین لب و بینی بعد از جراحی به طور معمول ۱۰۵ درجه بوده و تا ۱۱۵ درجه نیز می تواند باشد.

جراحی بینی استخوانی طبیعی

در جراحی بینی به فرم طبیعی بر روی پل بینی قوسی ایجاد نمی گردد، نوک آن سربالا نشده و بینی خیلی کوچک نمی شود.

در واقع هدف از جراحی بینی به این فرم، رفع نواقص بینی به طبیعی ترین شکل ممکن است به طوری که حتی الامکان افراد با دیدن اشخاص متوجه جراحی بینی شان نشوند.

این فرم از بینی برای افرادی که طرفدار طبیعی بودن صورت، آقایان و افرادی که فاصله لب و بینی شان زیاد است ایده آل ترین فرم ممکن می باشد.

جراحی بینی استخوانی نیمه فانتزی

این فرم از بینی چیزی میان فرم طبیعی و فرم فانتزی است، در واقع حد وسط آن ها می باشد.

به طور مثال این فرم از بینی همچون بینی طبیعی فاقد قوس نبوده و از طرفی قوس آن زیاد و به اندازه بینی های فانتزی نیز نیست.

هزینه جراحی بینی استخوانی

تعیین هزینه دقیق پیش از معاینه فرد امکان پذیر نیست زیرا برآورد هزینه دقیق با توجه به فاکتورهای متعددی همچون میزان ایرادات بینی، هزینه بیمارستان، داروها، هزینه آزمایشات، عکسبرداری ها و غیره برآورد می شود.

برای آگاهی از هزینه دقیق جراحی بینی خود می توانید به مطب دکتر علی توسلی ، جراح بینی بابل مراجعه نموده و توسط ایشان تحت معاینه و بررسی قرار بگیرید.