04 آوریل 2020
آوریل 4, 2020

درباره لایه برداری پوست

0 Comment

درباره لایه برداری پوست

لایه برداری پوست ( پیلینگ ) ، که یکی از روش های جوانسازی پوست می باشد قدمت چندین ساله دارد و به صورت سرپایی انجام شده و نیاز به بستری شدن ندارد ؛ این دو مورد از مهم ترین دلایل محبوبیت آن در بین مردم می باشد.


لایه برداری چیست ؟

منظور از لایه برداری ، فرآیندی است که طی آن سلول های مرده از سطح پوست برداشته می شوند و این اتفاق به شفافیت ، روشن تر شدن و زیبایی پوست می انجامد.

به طور کلی با افزایش سن ، توانایی پوست در دفع سلول های مرده کاهش یافته و در این راستا نیاز به یک محرک ( عامل خارجی ) وجود دارد تا به کمک آن بتوان رشد سلول های جدید را تحریک کرده و مشکلات پوستی را حل نمود.

حال آن که این محرک می تواند شیمیایی ، مکانیکی یا برخی از روش های خانگی باشد.

لازم به ذکر است که پیلینگ صورت علاوه بر رفع لایه های مرده از سطح پوست و بازگردادن شادابی و جوانی به آن ؛ در کم رنگ شدن جای جوش ، رفع جوش های سر سیاه و همچنین کم رنگ شدن لک های پوستی ناشی از کک و مک و آکنه و غیره نیز می تواند مثمر ثمر واقع شود.

لایه برداری پوست
انواع روش های لایه برداری پوست :

همانطور که پیشتر اشاره نمودیم ، در راستای لایه برداری پوست نیاز به محرک وجود دارد و این محرک ممکن است شیمیایی ، مکانیکی یا یک روش خانگی باشد.

قاعدتا روش های خانگی ، هرگز نمی توانند جایگزین دو روش دیگر شده و بازدهی آن ها را داشته باشند.

از این رو ما در این مقاله به معرفی و شرح توضیحاتی اجمالی پیرامون لایه برداری پوست با روش های شیمیایی و مکانیکی می پردازیم.

لایه برداری شیمیایی :

در لایه برداری شیمیایی ؛ جهت جداسازی سلول های مرده از سطح پوست ، از موادی نظیر هیدروکسی اسید یا بتاهیدروکسی اسید در قالب کرم و ماسک استفاده می شود و از سوی پزشک متخصص تجویز می گردد.

لایه برداری مکانیکی :

میکرودرم ، روش مکانیکی به منظور لایه برداری پوست می باشد که می بایست توسط پزشک متخصص و در مطب انجام گیرد.

میکرودرم ، در حقیقت لایه بردار عمیق پوست است که توسط دستگاهی مخصوص ( این دستگاه ، کریستال های ریزی را بر روی پوست ریخته و به کمک آن لایه برداری را انجام می دهد ) ، صورت می پذیرد.

لازم به ذکر است که انتخاب هر یک از روش های فوق به عهده پزشک می باشد و ایشان با در نظر داشتن نیاز بیمار و وضعیت پوست وی ، مناسب ترین روش را برخواهند گزید.