02 ژوئن 2019
ژوئن 2, 2019

دندان عقل و ارتودنسی

0 Comment

دندان عقل و ارتودنسی

بسیاری از ما بارها و بارها این جمله را شنیده ایم که رویش دندان عقل باعث اعمال فشار به سایر دندان ها و در نتیجه کج و نامرتب شدن دندان ها می شود. اما پژوهش هایی که در این زمنیه انجام شده می گوید درباره رشد دندان عقل و بهم ریختگی دندان ها اغراق شده است.( متخصص ارتودنسی کرج )
بهتر است بدانید که دندان عقل جزء آخرین دندان هایی است که در دهان فرد و در سن ۱۸ الی ۲۰ سالگی رشد کرده و با رشد افتراقی و مقطعی فک پایین نسبت به فک بالا (در جهت جلو)همزمان می باشد، همین امر می تواند باعث شود تا دندان های فک پایین برای باقی ماندن در رابطه طبیعی با دندان های بالا تحت تاثیر تغییر بالانس نیروی وارده از طرف بافت نرم اطراف باشند و به سمت زبان و قوس کوچکتر شود که در نتیجه آن دندان ها دچار بهم ریختگی می شوند.
هنگام رشد این دندان معمولا فرد در ناحیه مفصل فک ، چشم ، گوش و سر و غیره درد احساس می کند.

دندان عقل و تاثیر آن در ارتودنسی
به صورت کلی باید بگوییم که دندان عقل هیچ تداخلی با درمان ارتودنسی دندان نداشته و ضروری نیست بیمار قبل ازآغاز درمان ارتودنسی اقدام به کشیدن آن کند و میتواند در حین درمان یا پس از انجام ان دندان عقل خود را بکشد.
آیا کشیدن دندان عقل باعث ایجاد فاصله بین دندان ها می شود؟
به این نکته توجه کنید هر چه دندان ها در قسمت عقب تر دهان باشند میزان تاثیر آن ها بر فاصله دندان ها کمتر خواهد بود بنابراین نمی توان گفت با کشیدن دندان عقل که در قسمت های انتهایی دندان قرار دارد منجر به ایجاد فاصله میان دندان ها شود.
کشیدن دندان عقل در ارتودنسی
معمولا متخصصین ارتودنسی در طول درمان ارتودنسی دندان به دنبال یک دلیل برای کشیدن دندان عقل هستند زیرا این دندان ممکن است در اواسط درمان دچار عفونت و پوسیدگی دندان شود.
به همین منظور بهترین متخصص ارتودنسی برای دندان عقل از دندان عکس تهیه کرده و پس از ارزیابی دقیق فاکتورهایی نظیر اندازه دندان ، شکل و ریشه دندان ها ، جهت رویش دندان ، وجود یا عدم وجود فضای خالی برای رشد، وضعیت استخوان فک و سایر موارد تصمیم می گیرد دندان را بکشد یا در دهان نگه دارد.
عوارض وجود دندان عقل در ارتودنسی
باید بگوییم که یک متخصص ارتودنسی خوب و مجرب پیش از اقدام برای درمان ارتودنسی تمامی جوانب را برای حفظ سلامت دندان های بیمار و روند درمانی بهتر بررسی می کند به همین منظور در صورتی که به بهترین متخصص ارتودنسی مراجعه کنید او پس از بررسی وضعیت شما بهترین تصمیم را می گیرد تا دچار عارضه ای نشوید.