رفتارهای دوران نامزدی چگونه باشد؟

در دروان نامزدی درصورتی که دختر و پسر بخواهند به شخصیت واقعی یکدیگر پی ببرند، باید با هم صادق باشند؛ ولی متأسفانه بعضی اشخاص در این دوره صداقت نداشته و با اعمال فریبکارانه فرد مقابل خویش را فریب می‌دهند.

نامزدی چیست ؟

نامزدی دورانی طلایی بین عقد ازدواج نامیده میشود ، دورانی که در آن دختر و پسر یکدیگر را بهتر شناخته و مشغول به انجام کارهای مرتبط به عروسی خویش هستند. ولی در دوران نامزدی چه کنیم ؟ چه رفتارهایی باید از افراد در نامزدی سر زده شود و در واقع در یک دوران نامزدی موفق هریک از افراد باید چه رفتارهایی از خویش نشان دهند؟

دوران نامزدی، دوره ای کاملا حساس است که در آن دختر و پسر باید به شناخت از هم‌دیگر، بپردازند. در این دوران جوانان با وقت دادن به هم‌دیگر میتوانند بیش تر طرف مقابل را بشناسند.

بنابراین اگر آن ها هر چه قدر باهم صادق تر باشند، به نفع هم‌دیگر کار نموده اند . در این برهه از زمان، دختر و پسر باید آنچه که هستند، رفتار کنند.

اما باید بدانید که با یک و یا دو جلسه نمی توان راهکارهایی را در نظر گرفت که دختر و پسر را هم‌دیگر را بشناسند؛ برای این که آن ها روان شناس ماهر و باتجربه ای نیستند که رفتار فریبکارانه و یا فیلم بازی کردن طرفین را حدس بزنند. ولی با بررسی، تحقیق و تفحص میتوان به شخصیت ذاتی شخص تا حدودی پی برد.

هر چه قدر زمان نامزدی طولانی باشد و به دختر و پسر فرصت بیش تر داده شود که در موقعیت های اجتماعی قرارگیرند، به شخصیت اصلی و حقیقی هم‌دیگر بیش تر، دست پیدا خواهند کرد و حتی میتوان رفتار آن ها را مناسب با موقعیت سنجید.

این زمان تنها برای خوشگذرانی های موقت و ابراز علاقه های آتشین نیست. زوجین در دوران نامزدی می بایست به شناخت درستی از روحیات و باورهای یکدیگر برسند. بررسی رفتار های ساده که در روزهای عادی و بی هیاهو رخ میدهد ، شما را به شناخت عمیق از همسر آینده تان نزدیک میکند . تنها کافیست در این دوران، قدری دقیق تر به اطراف نگاه کنید و رفتار های وی را زیر نظر بگیرید.

هرچند نمی توان با یک رفتار غیر ارادی و یا نابهنگام، حکم اصلی را صادر کرد و نامزدتان را در دسته انسان های خوب و یا بد قرار دهید ، ولی تکرار رفتارهای ساده در روابط وی، که شما را ازار میدهد و یا خوشحال میکند ، بطورحتم در زندگی آیندتان هم اتفاق می افتد. بنابراین بهتر است رفتارهای همسر آینده تان را به خوبی بررسی و آنالیز کنید و عمیقا فکر کنید که آیا میتوانید با این رفتار های به ظاهر کوچک و یا ساده، کنار بیایید و یا خیر؟

دوران نامزدی چه مدت طول بکشد؟

دوران نامزدی، با توجه به اینکه رسمیت شرعی ندارد، یکی از مهم ترین و حساس ترین مرحله ها در روابط دختر و پسر است. به دلیل آن که بعضی از اشتباهاتی که در روابط بین این دو به وجود می‌اید ، حتی در روابط پس از ازدواج آنان هم تأثیر می گذارد. هیجان زدگی و عشق آتشین بین دختر و پسر، اغلب زمینه بروز بعضی اشتباهات را به وجود می آورد ولی در این بین تفاوت فرهنگی و یا فرهنگ های اشتباه هم بی تقصیر نیستند.

در قدم نخست، مهم ترین نکته کوتاه بودن دوران نامزدی است. به گفته روانشناسان، این دوران نباید بیش از ۸ ماه طول بکشد. شما می بایست در طول این مدت استاندارد، با چشم باز، نامزد خویش را بشناسید و برای اساسی ترین تصمیم زندگی خویش، قدم بردارید.

به فکر تغییر دادن نامزدتان نباشید!

تغییر در روحیات افراد، بعد از ازدواج طبیعی است. ولی حتمی نیست! این تغییرات نامحسوس اغلب به علت وفق دادن شخص با شرایط جدید رخ میدهد . احتمالا نامزدتان پس از دوران نامزدی، بر روی برخی از خواسته ها و اولویت های خویش پا بگذارد، ولی به آسانی میتوان گفت نباید به این تغییرات دل خوش کنید.

بهتر است با شناسایی کامل وی در روابط دوران نامزدی، به شناخت کامل از باور های وی برسید و وی را همان طور که هست قبول کنید. شما باید بتوانید، عادت های بد و ایرادات وی را بپذیرید و مطلقا فکر نکنید که میتوانید در وی تغییرات اساسی بوجود آورید. در این صورت آینده خوبی در انتظار شما نخواهد بود!

خودتان را زیر پا نگذارید

اکثر افراد، به دلیل عشق و هیجانی که در این دوران پدید می‌اید ، خویش را کلا فراموش میکنند .

هنگامی که شما، از نامزد خویش یک بت بی نقص و عیب می سازید، نا خودآگاه خویش را در در برابر وی اصلاً می بینید. بهتر است خود را گول نزنید، وی هم مانند شما یک آدم است، با تمام کم و کاستی هایش.

همین تفکرات باعث میشود تا برای رسیدن به شخصیتی والا، در حد نامزدتان، تمام علائق و اولویت های خویش را که وی دوست ندارد و یا با اون اختلاف دارد، زیر پا بگذارید. قرار نیست شما پس از ازدواج و قرار گرفتن زیر یک سقف، به فرد دیگری که با شخصیت اصلی شما فاصله دارد، تبدیل شوید. هرچند دیگر نمی توانید شبیه دوران مجردی بدون محدودیت زندگی کنید، ولی خویش را زیر پا نگذارید تا در آینده افسوس نخورید.

نامزدیتان را جار نزنید

نامزدی دورانی برای آشنایی بیش تر یکدیگر است بدین ترتیب اجازه ندهید تعهدی که در این دوره ایجاد می شود ، حق شما را از شناخت کافی باز دارد و حق تصمیم گیری درست و منطقی را از شما بگیرد. در دوران نامزدی توجه کنید نباید بخاطر ترس از حرف مردم خویش را موظف به نشستن پای سفره عقد بدانید.

در دوران نامزدی، در مورد اختلاف ها و مشابهت های یکدیگر به درک مناسبی برسید و بیاندیشید آیا این اختلاف ها میتوانند سبب زیر پا گذاشته شدن خطوط قرمز شما شوند؟ شما میتوانید کدامیک از این اختلاف ها را نادیده بگیرید و کدامیک میتوانند ارامش شما را بگیرند؟

بهتر است نامزد بودن تان را تنها به آگاهی اشنایان نزدیک برسانید و آنرا فریاد نزنید تا در صورت نبود تفاهم بهتر بتوانید آنرا بر هم بزنید.

یکدیگر را مدام ببینید

به نظر ساده می‌اید ، ولی بسیاری از زوج ها به محض این که نامزد میشوند ، فراموش میکنند که عشق بازی کنند و هم‌دیگر را دوست بدارند. این که عشقتان را در بین هیاهوی زندگی حفظ کنید کار ساده ای نیست و به تمرین احتیاج دارد و چه زمانی بهتر از دوران نامزدی برای تمرین این مسائل؟ بسیار اهمیت دارد که روابط عاشقانه با همسرتان حفظ شود، باهم ناهار دونفره بخورید، باهم به پیک نیک ببرید و به یکدیگر عشق بورزید.

خودتان را معرفی کنید

از بزرگترین اشتباهات در دوران نامزدی درست معرفی نکردن خودتان است. برای اغلب اشخاص دوران نامزدی یعنی آشنایی شخص مقابل ولی مهمتر از این شناخت ؛ این است که درست خودتان را معرفی کنید.

برای معرفی خویش بگویید که شما چه کسی هستید و چه باورهایی دارید ودر آینده چه طور میخواهید زندگی کنید؟ در صورتی که خودتان را درست معرفی کنید و وی شناخت دقیقی از شما به دست آورد بهتر میتواند نیازهایتان را برآورده سازد و خویش را برای زندگی آینده در کنارتان آماده سازد.

همه رازها را نگویید

درصورتی که فکر می کنید بیان کردن تمامی رازها در دوران نامزدی کار درستی است سخت در اشتباهید، شما نباید راز هایی را که گفتن یا نگفتنش تاثیری روی زندگی نامزد شما و حتی زندگی مشترک تان نمی گذارد، به زبان آورید و بهتر است در خصوص بعضی از آن ها سکوت کنید. گفتن بعضی از حقیقت ها و رازها در مورد گذشته تان میتواند کام رابطه شیرین شما را تلخ کند.

برخی از رفتارها در زندگی زناشویی ضعف آن زن و شوهر محسوب می شود که در دوران نامزدی میتوان تا حدودی به آن پی برد، مثل:

۱٫ پنهانکاری

یکی از علامت های پنهانکاری دختر و یا پسر از هم‌دیگر این است زمانی که دختر و یا پسر، بعضی از مسایل را بازگو نمی کنند و یا از پاسخ دادن به نامزد خویش طفره میروند ، در نتیجه میتوان خیلی راحت به این مسأله پی برد.

۲٫ تناقض گویی

احتمالا به این مثال توجه نموده اید که« دروغگو، کم حافظه میشود » یکی دیگر از روش های شناخت افراد این است که هنگامی که سوالی از وی می پرسید، وی به دروغ جواب شما را میدهد و درصورتی که در زمان دیگری دوباره همان سؤال را پرسید جوابی میدهد که اصلاً با قبل مطابقت ندارد.

۳٫ وانمودکردن یا نقش بازی کردن

از طریق تست های روانشناختی تا حدی میتوان به این خصوصیات پی برد و محک زد که چه قدر طرف مقابل میتواند خود را خوب جلوه دهد و یا نقش بازی کند. اما ناگفته نماند، امکان دارد برخی دختر، پسرها حقیقتا خودشان را بدتر از آنچه که هستند، نشان دهند.

۴٫ وسواس داشتن

گاهی اوقات شخص از آرایش و لباس پوشیدن طرف مقابل حساسیت نشان میدهد و به طرف مقابل تذکر می‌دهند ، این رفتار نشان میدهد که طرف در برابر بسیار حساس بوده و ریزبین و نکته بین است.

۵٫ پرتوقع بودن

توقع بعضی اشخاص بیش از توان فرد مقابل است و خیلی میسر میتوان این رفتار را شناخت.

۶٫ عدم سازگاری

بارها اتفاق می افتد که دختر و پسر به دلیل عدم سازگاری از هم جدا میشوند و اصلاً تفاهمی ندارد و هرکدام ساز مخالف طرف مقابل را می زند که این رفتار در دوران نامزدی قابل تشخیص است.

۷٫ زود رنج بودن

یکی از ضعف های زن وشوهر در دوران زناشویی زودرنج بودن آن هاست و خیلی راحت این رفتار را میتوان در دوران نامزدی تشخیص داد.

۸٫ بی ملاحظه بودن

یک رفتاری که سبب جدایی در بین زن و شوهر است، این است همسر آن ها بی ملاحظه است. زمانی که دختر و یا پسر در زمان نامزدی ملاحظه طرف در برابر و یا خانواده و اطرافیان را نکنند؛ حتما آن ها بی ملاحظه بوده و تنها به فکر نیازهای خویش هستند.

۹٫ عمل نکردن به وعده و مقررات

زمانی که در دوران نامزدی، بین دختر و پسر قرار ملاقات گذاشته میشود و شخص مقابل بر اساس همان وقت به محل قرار نمی رسد، میتوان متوجه شد که در آینده هم، به قول و وعده خویش عمل نخواهد کرد.

۱۰٫ عجول بودن

در گاه گاهی فرد در برابر با کوچک ترین اشتباه از سوی دختر و یا پسر عصبانی شده و عکس‌العمل های غیر منطقی از خویش نشان می‌دهند .

یکی از بهترین شیوه های شناخت دو طرف« سفر» است. درصورتی که دختر و پسر در دوران نامزدی به سفر بروند، خیلی بهتر میتوانند به روحیات و شخصیت هم‌دیگر اشنا شوند.