10 ژوئن 2020
ژوئن 10, 2020

علت دندان قروچه کودکان

0 Comment

علت دندان قروچه کودکان و راههای درمان دندان قروچه

دندان قروچه می تواند در اثر استرس یا اضطراب باشد، ولی اغلب اوقات در طی خواب اتفاق می افتد و به علت کج بودن دندان، نبودن دندان و دندان اضافی به وجود می آید.
دندان قروچه یا “بروکسیسم” عبارت است از عادت ساییدن دندان‌ها. عنوان قروچه معمولاً در خواب رخ می دهد (بروکسیسم شبانه) ولی ساییدن یا کوبیدن دندان ها در طول روز نیز شایع است.

دندان قروچه مداوم ممکن است باعث خوردگی لثه ها و استخوان های حمایت کننده از آن ها در دهان شود. یکی از علائمی که ممکن است در آلودگی با کرم تنیا ساژیناتا دیده شود نیز بروکسیسم یا دندان قروچه در کودکان است.

علت دندان قروچه در کودکان، چه در خواب و چه در بیداری نشانه ای از اضطراب و استرس های شدید کودک است. برخی والدین زمانی که متوجه دندان قروچه در کودک خود می شوند، با برخوردی نامناسب ریشه های اضطراب را در کودک گسترش داده و او را بیشتر در معرض ابتلا به دیگر اختلالات قرار می دهند.

علت دندان قروچه کودکان :

– مصرف نامناسب دارو (به خصوص آمفتامین)

– در آوردن دندان (در بین نوزادان و کودکان)

– وجود آلرژی

– داشتن انگل :

یکی از علت های دندان قروچه در کودکان، وجود انگل در بدن آن ها است.

– وجود درد :

درد کودک بخاطر بیماری هایی مثل عفونت گوش می تواند منجر به دندان قروچه کودکان شود. البته هنگام دندان در آوردن یا دردهای دندانی و لثه ای، کودک برای کاهش درد خود به لثه‌های خود فشار می آورد. اما در اثر فشار ممکن است دندان ها خورد شوند.

– علل روان شناختی :

علل روانشناختی دندان قروچه کردن در کودکان، استرس و اضطراب می باشند. در کودکان ممکن است این استرس – معمولاً فشار عصبی و یا خشم – در اثر داشتن امتحان در مدرسه و یا یک تغییر در روند زندگی (خواهر و برادر جدید و یا عوض شدن معلم مدرسه) ایجاد شود. حتی جروبحث با والدین و خواهر و برادر می تواند به حدی استرس زا باشد که باعث ایجاد دندان‌ قروچه ‌یا قفل شدن فک کودک گردد.

– نامنظمی دندان ها :

در زمان‌هایی که دندان‌ها کامل روی هم قفل نشوند، به صورت ناخودآگاه در خواب یا بیداری دندان قروچه در کودکان دیده می‌شود.