12 اکتبر 2019
اکتبر 12, 2019

غارنوردی در پاییز

0 Comment

غارنوردی در پاییز

من یک زن هستم، یک مادر و یک وکیل دادگستری که همیشه با یک اعتقاد محکم زندگی کردم. بچه ها مانع زندگی من نیستند این منم که به خاطر تنبلی و هزار و یک بهانه خودم را از رسیدن به اهدافم محروم می‌کنم. من یک زن هستم یک مادر و یک طبیعتگرد که بیخیال همه حرفها و سختی ها با دخترهای دو و ده ساله ام طبیعت گردی می‌کنم و در این سفرهای دور و دراز و خوابیدن زیر آسمان آبی با بچه ها به نکته هایی دست پیدا کردم که تصمیم گرفته‌ام آن را با شما مادران سرزمینم در میان بگذارم شاید راه سفر با کودکان را برایتان قدری هموار کنم.


تا هوا سر نشده به غار بروید!
به عنوان یک مادر طبیعتگرد که دو دختر دو و ده سا له دارم معتقدم هرجایی که آدم بزرگها بتوانند بروند با کمی بررسی و تجهیزات می توان بچه ها را برد . طبیعت بهترین مدرسه برای کودکان است، طبیعت باعث ریختن ترس کوچکترها از فضاهای بسته، جاهای تنگ یا بلند می شود و آنها را صبور می‌کند به بچه های بزرگتر درس علوم، زیبایی‌شناسی و جسارت و اعتماد به نفس می دهد.پیشنهاد من برای شما به عنوان آخرین فرصت ها پیش از آنکه هوا خیلی سرد شود رفتن به غارهای طبیعی و غار نوردی و باز دید از آن است. بسته به اینکه چقدر اهل رفتن به طبیعت و گذر از جاهای سخت هستین می‌توانید غار مورد نظرتان را انتخاب کنید. برخلاف تصور خیلی‌ها غارها دنیای اعجاز در دل کوهند و برای بچه ها بسیار جالب و دیدنی هستند.بیشتر بخوانید راهنمای صرفه جویی در سفر با بچه کوچک.
غار
غار کتله خور و غار کرفتو
توصیه من به شمایی که بچه کوچک دارید بازدید از غار کتله خور است. غاری بسیار زیبا که به تایید بیست کشور جزو زیباترین غارهای دنیاست و در نزدیکی شهر زنجان است. زیبایی کریستالهای آهکی این غار چشم را خیره می‌کند و از طرفی برای بازدید به دلیل نورآرایی بسیار امن و دلنشین است. اما اگردلتان هیجان جویی بیشتر می‌خواهد غار کرفتو در حوالی تکاب را پیشنهاد می‌کنم که جزو اعجاب انگیزترین جاهایی هست که تا به حال با دخترانم رفته ام. شما در غار کرفتو مجموعه ای از عجایب را می بینید از حکاکی های ماقبل تاریخ گرفته تا دست کندهای چند هزار ساله در دل کوه و معبد هراکیلیوس و در نهایت وارد قسمت طبیعی غار می‌شوید که باید حتما با راهنما بروید چون افراد بسیار زیادی بوده اند که در طی سالها در دالانهای تو در تو و تاریک غار گم شده‌اند. نکته جالب دیگر در غار کرفتو تعداد زیاد خفاشهاست که به خاطر بکر بودن غار هنوز در آن زندگی می‌کنند.

احتیاط : حواستان باشد غار کرفتو با کسی شوخی ندارد، داخل غار گودالهایی هست به عمق ۱۲۰ متر که اگر درونش بیافتید مثل شخصیتهای عصر یخبندان مستقیم تا قلب زمین لیز می‌خورید. این را نگفتم که بترسید، من خودم دوتا بچه ده و دو ساله تا اعماق این غار برده ام فقط لطفا برای ورود به قسمت طبیعی غار حتما با راهنما بروید و به هیچ وجه دست بچه ها را ول نکنید یا از گروهتان جدا نیافتید .

وسایلی که برای غارنوردی با بچه ها نیاز دارید

برای بازدید از هر غاری باید حتما کفش کوهنوردی بپوشید چون کف غار لیز است بخصوص غاری مثل غار کرفتو که ته آن پر از فضله خفاش است .
حتما چراغ قوه همراه داشته باشید. خیلی از غارها برق کشی شده‌اند اما امکان دارد برق قطع شود و بچه ها از تاریکی مطلق بترسند و طبیعت‌گردی دقیقا تاثیر عکس رویشان بگذارد.
اگر مثل من بچه بغلی دارید و همراه می‌برید برای حمل بچه حتما از وسیله امنی استفاده کنید که اگر احیانا پایتان لغزید بچه از آغوشتان نیافتد. بسته به اینکه چقدر قصد طبیعت گردی دارید می توانید برای حمل کودک هزینه کنید من خودم از کوله حمل کودک استفاده می کنم که البته بگویم که حملش از توان بدنی من خارج است و پدر طفلی بچه را می آورد .
هیچکس دوست ندارد سفرش به خاطر گریه و زاری بچه ها خراب شود پس لطفا دوراندیش باشید و همراه خودتان خوراکی و آب ببرید .
پیش از ورود به غار برای بچه‌ها صحبت کنید بسیار بچه هایی را دیدم که به خاطر ترس از تاریکی یا سقف کوتاه غار پا به درون غار نمی‌گذارند. من خودم پیش از ورود برای بچه هل انواع و اقسام داستانها در مورد فضای تاریک غار و پریانی که در آنها هستند که باید با چراغ قوه پیدا شوند میگویم.

در غار چه لباسی باید بپوشید؟
درون غار دمای معتدل و یکنواخت دارد یعنی در زمستان و تابستان دمای غارها ثابت است من خودم به شخصه یک عدد بادگیر نازک برای توی غار برمی دارم اما غارها اصولا سرد نیستند پس با پوشاندن خروار خروار لباس اضافه به بچه ها اعصابشان را به هم نریزید و گریه شان را در نیاورید و سخن آخر اینکه : لطفا لطفا حواستان به محیط زیست باشد. به هیچ وجه به قندیلها و در و دیوارغار دست نزنید و سعی در آزار خفاشهایی که نور چراغ قوه کورشان کرده نداشته باشید. در کیفتان لیوان و قمقمه بگذارید و حالا که قصد دارید از طبیعت لذت ببرید با وارد کردن پلاستیک به آن کفران نعمت نکنید. من به دختر ده ساله ام آوینا در سفر های طبیعت گردی ماموریتی داده ام از خانه دستکش و نایلون بر می‌دارد و در طول مسیر طبیعتگردی هر جا زباله ای دید از زمین بردارد این جوری بزرگترهایی هم که آشغال می‌ریزند احساس شرمندگی می‌کنند .بیشتر بخوانید سفر با بچه ها را به فرصت آموزشی تبدیل کنید.