مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی : پس از انجام جراحی بینی جهت دستیابی به نتیجه ای مطلوب و عدم بروز مشکل ، بیماران باید نکات و دستورالعمل های مربوط به بعد از جراحی زیبایی بینی را به طور کامل رعایت کنند ؛ به همین علت در این مقاله به مهم ترین نکات بعد از عمل بینی اشاره شده است.( متخصص گوش و حلق و بینی اصفهان )


مراقبت های بعد از جراحی بینی :
خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

خمیازه کشیدن مسئله ای عادی و طبیعی بوده که به خروج دی اکسید کربن اضافی از بدن کمک می کند و هم چنین سبب افزایش ضربان قلب ، جریان خون و تقویت عضلات صورت می شود ، حال جراح زیبایی بینی به بیماران پس از عمل زیبایی بینی توصیه می کند ؛ جلوی خمیازه خود را نگرفته و با دهان باز خمیازه بکشند ؛ بهتر است آنان جهت جلوگیری از باز شدن بخیه های بینی در حین خمیازه کشیدن با دست اطراف بینی خود را نگه دارند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

خوابیدن بر روی شکم و پهلو پس از جراحی زیبایی بینی ، سبب ایجاد فشار بر روی بینی می شود ؛ به همین علت به افرادی که عمل زیبایی بینی انجام داده اند ، توصیه می شود تا مدتی از خوابیدن بر روی شکم و پهلوی خود پرهیز کرده و طاق باز بخوابند.

مصرف سیگار و الکل پس از جراحی بینی

استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل پس از عمل زیبایی بینی ، سبب افزایش تورم و کبودی ناشی از جراحی بینی می شود ؛ به همین علت بیماران باید تا مدتی پس از عمل بینی از مصرف این موارد خودداری کنند.

لازم به ذکر است سموم موجود در دود سیگار ، التیام زخم را به تاخیر می اندازد.

تغذیه بعد از عمل بینی

توصیه می شود بیماران حداقل در هفته اول جراحی زیبایی بینی ، از مصرف مواد غذایی سفت و محکم که نیاز به جویدن دارد ، خودداری کنند ؛ چرا که مصرف این موارد سبب وارد شدن فشار به فک و صورت و در نهایت بینی می شود.

جراح بینی به بیماران توصیه می کند پس از عمل زیبایی بینی ، از مواد غذایی استفاده کنند که دارای بافت نرم می باشند.

لازم به تذکر است در ۲ روز اول بعد از جراحی زیبایی بینی بیماران غذاهایی هم چون سوپ ، آش ، شیربرنج ، فرنی ، شیر موز و غیره میل کنند.

برخی از مواد غذایی مفید در این دوران عبارت اند از :

سیب زمینی
ذرت
سبزیجات
گوجه فرنگی
روغن زیتون
شیر
ماهی
گوشت
مرغ
تخم مرغ
لوبیا
میوه جات هم چون آناناس ، پرتقال ، طالبی ، گیلاس ، انواع توت ها و غیره

در مقابل بیماران باید از مصرف برخی از مواد غذایی پرهیز کنند ، که آن ها عبارت اند از :

کافئین
زردچوبه
فلفل
نمک
ادویه
زنجبیل