13 اکتبر 2019
اکتبر 13, 2019

مراقبت های پس از جراحی بینی

0 Comment

مراقبت های پس از جراحی بینی

اگر شما نیز به تازگی جراحی زیبایی بینی انجام داده اید بهتر است به نکات ذیل برای مراقبت های پس از جراحی بینی دقت بفرمایید:  برای امشب و فردا شب ، برای خوابیدن لطفاً به پشت خوابیده و دو بالش زیر سر خود بگذارید. بهتر است برای خوابیدن از صندلی راحتی استفاده کنید. ( متخصص گوش و حلق و بینی )

اگر روی پهلو خود بخوابید سوراخی از بینی شما که سمت پایین است بسته خواهد شد که تنفس از آن مشکل می شود پس بهتر است طی هفته آینده روی پشت خوابیده و زیر سر شما کمی بلندترباشد.
لطفاً امشب تا قبل از خواب و فردا کمپرس یخ را در قسمت اسپلینت پلاستیکی روی بینی و هر دو چشم خود نگه دارید. این کار باعث می شود کبودی چشم ها ، صورت و تورم بینی شما به حداقل رسیده و به طور کلی احساس راحتی بیشتری کنید.

ممکن است از بینی شما به مدت یک یا دو روز بعد از عمل جراحی ترشح مخاطی و مقداری خون تخلیه شود که کاملاً عادی بوده و هیچ جای نگرانی نیست.احتمالا شما با یک گاز در زیر بینی از بیمارستان ترخیص شده اید که به همین علت قرار داده شده است. در صورت لزوم و خیس شدن گاز را میتوانید تعویض کنید. در اولین مراجعه بعد از عمل بینی شما پاکسازی خواهد شد.

مراقبت های پس از جراحی بینی

به مدت یک هفته از فین کردن خودداری کنید ، اما در صورت لزوم ممکن است ترشحات بینی بالا کشیده شود که اشکالی ندارد.

راه رفتن مشکلی ندارد و می توانید به اندازه دلخواه راه بروید. لطفاً برای یک هفته از انجام تمرینات هوازی خودداری کنید همچنین طی هفته اول ، چیزی بیش از چهارو نیم کیلوگرم (از جمله کودک) را بلند نکنید ، به سمت جلو خم نشوید یعنی نباید به شکلی باشد که سر به پایین بیاید.طی هفته اول ، فعالیتهای جنسی باید بسیار محدود شود ولی بعد از یک هفته ، شما میتوانید به تمام فعالیت های عادی خود بازگردید.

لطفاً از سبکترین عینکی که دارید استفاده کنید، میتوانید آنرا با چسب روی پیشانی بچسبانید یا به آرامی روی اسپلینت قرار دهید . دو روز بعد از عمل میتوانید از لنزهای تماسی خود استفاده کنید.
پس از برداشته شدن اسپلینت بینی مدت زمانی که از عینک استفاده میکنید باید در هفته اول محدود گردد و همچنان به استفاده از عینک های سبک ادامه دهید. از عینک هایی که پایک های آنها از جنس خود فریم میباشد و در تمام طول بینی قرار میگیرد استفاده نکنید. اگر پایک های عینک شما بسیار کوچک است میتوانید پایک های بزرگتر و نرمتری نصب کند.

اگر بعد از استفاده از عینک خود حساسیت و ناراحتی در طرفین بینی خود دارید این امر کاملاً طبیعی است و ممکن است ۳-۴ ماه طول بکشد. در این موارد بهتر است یک یا دو ساعت عینک خود را بردارید.

لطفاً ۲۴ ساعت بعد از عمل خود رانندگی نکنید. تا آن زمان ، شما همچنان تحت تأثیر داروهایی خواهید بود که طی عمل جراحی به شما داده شده است ، و رانندگی برای شما خطرناک است. بعد از گذشت یک روز از جراحی میتوانید بی میزان محدود رانندگی کنید.

مراقبت های پس از جراحی بینی

رژیم غذایی

میتوانید بعد از عمل رژیم غذایی عادی مصرف کنید البته بهتر است از مصرف مواد غذایی سفت که نیاز به جویدن سخت دارد خودداری کنید و سعی کنید میزان نمک و ادویه رژیم غذایی شما به کمترین میزان ممکن باشد . شاید متوجه شوید که بلع مواد غذایی جامد کمی دشوار است که علت آن پر بودن بینی است.

بویای شما ممکن است طی هفته اول کاهش یابد اما به زودی و حتی بهتر از قبل باز می گردد.  لطفاً مایعات زیادی بنوشید تا به بهبود بدن شما بعد از بیهوشی و جراحی کمک کند.

داروها

به شما داروهایی برای درد داده می شود که تنها در صورت نیاز آنها را مصرف کنید و توصیه میشود اگر درد ندارید آنها را مصرف نکنید. این قرص ها حاوی ماده تسکین دهنده می باشند و ممکن است در شما حس سبکی سر و یا حتی احساس تهوع می کند. در صورت عدم کنترل درد ، قرص استامینوفن ۵۰۰ میلی گرم هر چهار تا شش ساعت توصیه میشود.

به شما قرص آنتی بیوتیکی داده می شود. لطفاً داروها را طبق دستورالعمل مصرف کنید ، برای بهبود مناسب مهم است که آنتی بیوتیک ها را به طور کامل مصرف کنید.

ممکن است یک هفته از استروئیدها استفاده شود. این امر به کاهش تورم و ناراحتی شما کمک می کند،لطفاً دقیقاً طبق دستورالعمل پزشک از آنها استفاده کنید.

لطفاً تمام داروهای قبل از عمل خود را روز بعد از عمل از سر بگیرید. بهتر است قرص مولتی ویتامین در طی اولین ماه بعد از عمل به صورت روزانه مصرف کنید.

مراقبت های پس از جراحی بینی

مراقبت از زخم

بعد از عمل ممکن است ترشحات بینی را به سمت حلق خود بالا بکشید. اما لطفاً تا یک هفته از تخلیه ترشحات بینی خود با فشار(فین کردن) خودداری کنید. از روز بعد عمل ، اسپری نرمال سالین را در بینی خود شروع کنید.این اسپری باید حداقل چهار بار در روز و دو پاف در هر بینی استفاده شود.هر زمان که دوست دارید می توانید از این اسپری یا سرم شستشوی بینی به همین مقدار استفاده کنید. سالین اثر خشک کنندگی عمل جراحی را معکوس می کند و باید حداقل به مدت سه ماه استفاده شود.

محل برش جراحی روی بینی شما وجود دارد که برای شما پمادی تجویز شده که باید پماد را سه بار در روز به صورت موضعی استفاده کنید.برای ترمیم محل برش جراحی از بخیه غیر قابل جذب استفاده شده است که با استفاده از پماد به مرطوب سازی آن کمک کرده و بعد از حدود یک هفته بخیه ها برداشته می شوند.

اگر ایمپلنت داخل چانه دارید ،پانسمانی روی چانه شما قرار گرفته است. پس از برداشتن این پانسمان ، باید شروع به استفاده از پماد بر روی خط برش زیر چانه خود کنید سه بار در روز تا زمانی که بخیه ها در حدود یک هفته بعد کشیده شوند.

حدود یک هفته بعد عمل جراحی قالب و یا اسپلینت پلاستیکی در قسمت بیرونی بینی شما توسط پزشک برداشته می شوند. نباید به صورت مستقیم روی اسپلینت آب ریخته شود و شستشوی صورت باید با مراقبت انجام شود تا اسپلینت خیس نگردد.

به طور کلی میتوان گفت روز بعد از عمل میتوانید اطراف تمام برش های صورت خود را بشویید و اگر محل برش خیس نشوند اشکالی رخ نخواهد داد.

به صورت روتین ویزیت های بعد از عمل توسط پزشک یک هفته و سپس یک و سه و شش و ۱۲ ماه بعد از عمل خواهد بود که برای این ویزیت ها هزینه ای از شما دریافت نخواهد شد و در هر ویزیت ازفرم بینی شما عکس گرفته خواهد شد.

مراقبت های پس از جراحی بینی

مراقبت های طولانی مدت

تورم بینی و نواحی اطراف گونه و لب فوقانی به دنبال جراحی بینی طبیعی است. تورم به تدریج طی دوره های زمانی مختلف برطرف می شود. هنگام برداشتن قالب پلاستیکی یا اسپلینت تورم در قسمت فوقانی بینی بین چشم های شما وجود دارد که تقریبا در پایان هفته دوم از بین برود.

در مورد تورم جزئی گونه های شما در کناره های بینی نیز همین امر وجود دارد همچنین ممکن است در لب فوقانی (و حتی در زیر لب فوقانی بالای دندانهای خود) در قاعده بینی تورم ایجاد شود.

درد و تورم خفیف در این نواحی طی دو هفته از بین می رود. تورم مختصر و احساس سفتی در نوک بینی شما باشد که بیش از دوره دو هفته ای باقی بماند و شکل دلخواه نوک بینی شما شاید بعد از ۴ تا ۶ ماه ایجاد شود.

کبودی در اطراف بینی یعنی در گونه ها و پلک های پایین بعد از جراحی زیبایی بینی بسیار شایع است که تا دو هفته بعد از عمل کاملاً برطرف میشود. اگر این کبودی برای بازگشت به کار شما را دچار مشکل کرد می توانید از لوازم آرایشی برای حل این مشکل کمک بگیرید.

بیحسی نوک بینی بعد از عمل جراحی بینی نیز طبیعی است که به تدریج برطرف خواهد شد و شاید تا ۳ ماه این روند به طول بیانجامد.

تنفس از طریق بینی بعد از پاک کردن بینی در روز بعد از عمل به تدریج بهبود می یابد. تا یک هفته بعد از عمل تنفس شما باید بسیار بهبود یابد. در بازگشت به حالت طبیعی بسیار حیاتی است که داخل بینی خود را مرتباً با اسپری نرمال سالین تمیز کنید.

شما باید سه ماه بعد از عمل بینی خود را از نور خورشید محافظت کنید. قرار گرفتن در معرض آفتاب باعث تورم در بینی خواهد شد و روند بهبودی را کندتر می کند.

پوست بینی شما در واقع بسیار مستعد آفتاب سوختگی خواهد بود. محافظت خوب برای این دوره سه ماهه توصیه میشود و با یک کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 15 این محافظت حاصل می شود.